JÚÚÚJ, DOBRÉÉÉ TO BOLO

Práve tu a práve teraz, tu na tomto mieste, v tejto chvíli….takto akosi zneli prvé slová z úst protagonistov divadelnej klasiky Rysavá jalovica v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi.  Literárna predloha aj filmové spracovanie sú skvelé no to, čo predviedli herci v Spišskej, bolo neočakávané, priam geniálne.

Naša zvedavosť bola vybičovaná už pri pohľade na pripravenú scénu, jednoduchú až strohú…čo s týmto oknom? Dverami? Všetko! K tomu pár hokerlíkov , jednoduchých rekvizít (najkrajšia bola “tá čo sa ešte neotelila”, teda jalovica 🙂 ) a štyria herci, ktorí sa prevteľovali do ôsmich postáv a herecký koncert mohol začať.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Jednoduchá scéna

Trošku pripomeniem..Adam Krt ide na trh predať svoje výrobky krpce (malé, stredné, veľké), pre tých, ktorí by náhodou nevedeli o čom je reč, nasleduje názorná ukážka veľkostí…takú ste ešte veru nevideli (y), ale aj vysvetlenie významu slova krpce a kapce 🙂 . Keďže Adam je veľmi jednoduchý človek, dopletie všetko čo sa dá (aj nedá), no na čo nezabudne (aj keď mu to žena Eva vyslovene zakázala), je oldomáš (opäť nasleduje veľmi originálne jazykové okienko 🙂 ). Práve alkohol má na svedomí sled udalostí, ktoré privádzajú divákov do varu a dajú zabrať brušným svalom.

Viac neprezradím, len odporučím sadnúť na vlak, vytiahnuť auto z garáže a vybrať sa do Spišskej Novej Vsi. No, najprv si objednajte lístky, lebo často majú vypredané. Aj tuším prečo. Divadlo je síce menšie (kapacita 300 divákov), no veľmi útulné, povedala by som miniatúra košického :), herci skvelí a personál veľmi príjemný, ústretový a trpezlivý (usadiť 300 dôchodcov, to chce pevné nervy :)). Pre dôchodcov majú pripravené dopoludňajšie predstavenia a to sa dá pekne spojiť s prehliadkou mesta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ružomberskí dôchodcovia pred divadlom (bolo nás 46)
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Lístky sme si objednali dva mesiace vopred, teraz ich už len rozdať.

Rysavá jalovica trvala hodinu a pol a tak sme si stihli pozrieť aspoň niektoré z historických pamiatok Spišskej Novej Vsi.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie pochádza z 13. storočia a je známy najmä množstvom hodín,ktoré sú na jeho veži (7) odtiaľ zrejme pochádza pejoratívne pomenovanie: slepý Spišiak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Určite sa zastavte na Mieste prianí a nezabudnite pošepkať svoje tajné želanie do polo-zvona a potvrdiť ho zazvonením na zvonec. My sme tak urobili a už sa tešíme na splnenie :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Originálny zvon z dielne majstra Konráda.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Svoje prianie odošlite do neba zároveň so zazvonením na zvonec.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pocta majstrovi Konrádovi , pamätník bol odhalený a požehnaný koncom roka 2012 pri príležitosti 655. výročia vzniku prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Tabuľka našepká, čo treba urobiť 🙂

Ja som bola nesmierne spokojná. A čo vy?

FOTOGALÉRIA Z NÁVŠTEVY 

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s